Yuji Nunokawa: Přednáška o tvorbě anime

28. 7. 2009 by Lusi -

Krátký zápis z přednášky, kterou měl 11.9.2007 v Praze sám pan Yuji Nunokawa, prezident japonského animačního studia Pierrot.

logo_studiopierrotO této přednášce jsem se dozvěděla pár dní předem, ale nějak jsem této informaci nevěnovala zvláštní pozornost, až najednou nastal den D a já si usmyslela, že tam vlastně chci jít ^^ Něco takového bych si přece neměla nechat ujít. No přiznám se, že jsem přece jen váhala, moc detailů jsem o tom nevěděla a informace typu, že to bude zadarmo a že tam bude překladatel, byly ne zcela zaručené. Nakonec jsem se ale rozhodla podle svého vnitřního hlasu (který říkal „Nikam nelez, zůstaň doma“ ;o) Z vlastní zkušenosti vím, že akce, které zezačátku vypadají, že nebudou stát za nic, bývají jedny z nejlepších. A bylo to dobré rozhodnutí….

Abych se konečně dostala k přednášce jako takové: Celá se odehrávala v hrozně příjemné atmosféře, pan Nunokawa se zdál jako vážně bezva chlapík, publikum bylo taky super (ani jsem nečekala, že tam uvidím tolik známých tváří) a japonské velvyslanectví mi v tu chvíli přišlo jako neuvěřitelně sympatické místo (až na ten vydýchaný vzduch, i když se dal přežít, ani na vějíř nakonec nedošlo) Řekla bych , že přišlo tak 90 lidí, z toho 10 štamgastů japonského velvyslanectví a 60 otaku. Namnožených podkladů pro publikum bylo ale zoufale málo a ještě míň v češtině, takže jsem ukořistila jen japonskou verzi, kterou si přečtu asi tak za dvacet let, až se naučím potřebné množství kanji.
Pan Nunokawa se nejdřív poptal, kolik lidí už se někdy setkalo s anime (většina), kolik lidí zná jeho studio (zhruba stejný počet) a kolik Ghibli (úplně stejný počet XDD) Během večera se nás pak několikrát snažil přesvědčit, proč jsou lepší než konkurence…

Následovala poučná část o tvorbě anime, popis jednotlivých fází, kterými dílo musí projít, než z něj vyleze hotový kreslený seriál, a poznámka, že se byl podívat v Barrandovských studiích a děláme to úplně stejně.. *proud* Dále jsme se dozvěděli něco o pracovní morálce uvnitř animačního studia, proč jsou animátoři neustále ve stresu a proč jim tak málo platí. A pokud někdo chcete být animátorem v Japonsku, jen za tímhle pánem přijeďte, určitě vás zaměstná. Včera už na dva odvážlivce div nevytahoval pracovní smlouvu ^__^

Taky nám pustil pár ukázek tvorby svého studia a nakonec byl prostor pro dotazy, což by vydalo na další minireport a já jsem zaprvé sklerotická a zadruhé líná se s tím teď rozepisovat (případní zájemci nechť následují linky na konci článku)

Přednášky se také zúčastnil (nenápadně skrčený za dveřmi) skromný a sympatický autor hudby k několika kouskům z produkce studia Pierrot, jehož jméno jsem samozřejmě do druhého dne zapomněla (ale naštěstí máme internet, tak vám můžu sdělit, že to byl Ryo Kunihiko :o). V průběhu přednášky byl (tuším dvakrát) přinucen přijít se uklonit, pak ale vždycky zase zalezl a na konci nám udělal hromadné foto, jelikož je to muž mnoha talentů (nebo možná proto, že se mezi realizačním týmem nenašel nikdo jiný s fotografickými schopnostmi a pan Nunokawa prostě musel mít zdokumentováno, kolik nás přišlo, jinak by mu to prý v Japonsku nikdy neuvěřili)
A to je ode mě vše. Chcete-li si přečíst obsáhlejší a serióznější report, zamiřte na reAn1maTeD nebo FoxAxe.

 

Napsat komentář