The Key of Awesome

20. 3. 2011 by Lusi - ,

*Random stuff, random stuff, tell me, have you had enough?*

Rozhodla jsem se věnovat na tomto blogu trochu více místa nejrůznějším internetovým fenoménům, jako jsou online komiksy nebo internetové seriály. Nějaké články na tohle téma by se tu už našly a dalších několik určitě ještě časem přibude. (Kdo mi k nim vymyslí výstižný tag, získá virtuální lízátko. Zatím se budete muset spokojit s „net_fenomény“). Dnes se podíváme na mou oblíbenou sérii hudebních parodií The Key of Awesome.

The Key of Awesome je internetový seriál vtipných hudebních klipů, který většině z vás nejspíš ani nemusím představovat. Jednotlivé epizody jsou převážně parodiemi na konkrétní videoklipy současných populárních „hvězd“, i když občas jde i o narážky na nějakou aktuální událost, internetový mem nebo film. Seriál běží na YouTube od roku 2009 a v současné době má na kontě 36 regulérních epizod (klipů) a 97 videí celkem (klipy společně se všemi behind the scenes – zde nazvanými „Behind the Awesome“ – a videoopdověďmi na divácké komentáře) .

Já sama jsem se o Key of Awesome poprvé doslechla tak před rokem, tuším od Taylor. Přestože jsem dost z parodovaných písniček (občas ani interpretů) neznala, pobavila jsem dost dobře, což se mi zas tak často u rádobyvtipných videí na internetu nestává. Když jsem si pak dohledala všechny originály, byla jsem naprosto fascinována. Od té doby Key of Awesome sleduji pravidelně a doporučila bych to i vám (v případě, že vám jejich humor sedne). Kromě toho, že se u něj dá skvěle pobavit, skýtá totiž taky parádní možnost, jak být in ve světě pop-music, aniž byste ji ve skutečnosti sledovali. Všichni, kdo stojí za řeč, jsou v Key of Awesome parodováni ^^

Než bych ale zdlouhavě vysvětlovala, o co přesně jde, radši vám nejprve předhodím několik ukázek.

Videa

Některé videoklipy Key of Awesome jsou lepší, jiné slabší. Najdou se ovšem i takové, které jsou naprosto kulervoucí. Na přehlídku několika z těch nejlepších (v mých očích) se můžete podívat právě teď.  Pro srovnání přikládám vždy i link na původní video, které je v klipu parodováno.

Lady gaga feat. Lord gaga – Bad Romance parody

~Bla bla bla hoo hoo he / Everybody look at me. / Random stuff, random stuff / Tell me have you had enough? ~

ORIGINAL: Lady Gaga – Bad Romance

 

Justin Bieber – Sleep on You

~ Let’s go to my dad’s car / and make the windows steam / I really hope that sounded cool / ‚cus I don’t know what it means ~

ORIGINÁL: Justin Bieber – One Less Lonely Girl

 

Owl City – ELECTRONIC WUSS

~ I asked the strongman in the sky / Why do donuts have to die? ~

ORIGINÁL: Owl City – Fireflies

 

Eminem – Not Afraid parody

~ I’m not afraid to throw a chair / it was from IKEA so I don’t care ~

ORIGINÁL: Eminem – Not Afraid

 

Adam Lambert Parody

~ When I hang around my house / I do it theatrically / Is somebody watching me? ~

ORIGINÁL: Adam Lambert – Whataya Want From Me

 

Další videa, co stojí za zmínku:

Kdo to má na svědomí?

Ústřední osobností celého Key of Awesome je Mark Douglas. Mark hraje ve všech videích, píše téměř všechny texty (občas i hudbu) a taky skoro všechno zpívá (kromě rolí žen a dětí, ty má na svědomí zpravidla jeho žena). Je to prostě takový malý všestranný génius dnešní doby, jehož studnice nápadů a humoru je, zdá se, nevyčerpatelná.

Na Key of Awesome ale samozřejmě spolupracuje mnohem více lidí. Minimálně třeba ještě režisér :) Ten se jmenuje Tom Small a uvidíte ho téměř v každém videu o videu. A pokud jste ženského pohlaví a chtěly byste si v Key of Awesome staffu najít někoho na fangirlování, čekujte v behind the scenes videích týpka jménem Jake ;o)

Nemalou roli pak v Key of Awesome hraje taky Markova manželka Anastasia. Ač všechny Markovy fanynky jistě zaplakaly, že už není k mání, upzorňuji, že Anastasia je pro Key of Awesome životně důležitá, i když se o ní moc nemluví. Kdo jiný by zpíval všechny ty Gagy a Biebry?

Submemy

Jako v každém správném kultovním díle, najdeme i v Key of Awesome několik unikátních prvků, které se v jejich videích vyskytují sice spíše nenápadně, zato pravidelně. Dva příklady za všechny:

  • vousatá jeptiška (bearded nun) – Nic víc než vousatý chlapík převlečený za jeptišku. Objevuje se třeba v parodii na Bad Romance (výše v článku), ve We R Who We R nebo v Telephone (tam je dokonce v jednu chvíli i třikrát a ještě k tomu s trpaslíkem). Často je zmíněná i přímo v písničce. Většinou pouze jako jeptiška, ale v Electronic Wuss se o ní zpívá vyloženě jako o vousaté jeptišce („a bearded nun flies through the sky, I wrote this song when I was high“). Mimochodem, čistě náhodou zrovna tenhle klip režíroval Michael Stevens, který vousatou jeptišku hraje.
  • kachnička (ducky) – Maskot Key of Awesome. Proč? Na to jsem přišla asi až po půl roce sledování. A přitom je řešení tak jednoduché. „The Key of Awesome“ zní prostě skoro stejně jako „Ducky of Awesome“.

 

EDIT (01/2012): Bearded nun už má i vlastní píničku: Lady Gaga: Bearded Nun

 

Napsat komentář