Haibane Renmei – překlad mangy

22.7.2009 by Lusi - ,

haibane_renmei

Haibane Renmei je čtyřdílné poetické doujinshi od ABe Yoshitshiho, které popisuje život bytostí zvaných Šedokřídlí a jejich záhadný svět. Na jeho základě bylo natočeno známé stejnojmenné anime. Nicméně pokud nejste fanoušky onoho seriálu nebo nemáte rádi příběhy, kde vždy zůstává mnohem více nevysvětleno, než vysvětleno, manga vám asi nic moc neřekne.

Možná ještě může sloužit jako takové seznámení s tématem pro ty, co anime neviděli. Rozhodně vás ale nechci rovnou odrazovat, Haibane Renmei je každopádně významné dílo, jenom já k němu mám teď už celkem negativní postoj. Z části za to můžou ty šílenosti, co se děly okolo překladu, a z části to, že podle mě ani autor sám u některých věcí nevěděl, co jimi vlastně myslí. (Za tento výrok čekám od Haibane fanatiků minimálně veřejné pranýřování ^.^‘) U doujinshi je to omluvitelné, tam v podstatě o věci jako děj vůbec jít nemusí, ale udělat anime z něčeho, co pomalu nemá hlavu ani patu, je…. mno řekněme, že mi to nepřijde jako moc dobrý nápad. Ale vzhledem k tomu, že Haibane má fanoušku spousty, někomu to jako dobrý nápad evidentně přijde. Nejspíš se budete muset začíst a obrázek si udělat sami.

Na překlad Haibane Renmei opravdu moc ráda nevzpomínám. Šlo o jeden z prvních projektů M-F a já k tomu měla původně jen dělat korektury. Bohužel se ale na web dostala verze, která mi rukama vůbec neprošla, jen jsem pod ní byla podepsaná a editace tam taky stála za houby. K chybě se nikdo nehlásil, řešit se to taky nikomu nechtělo, tak se ta hrůza povalovala volně ke stažení na netu skoro rok, dokud jsem se nerozhodla vzít to do vlastních rukou a celé to sama přeeditovat. Poděkování si na tomto místě zaslouží Dif (překladatel) za příkladnou spolupráci a za to, že se mu povedlo vyhrabat někde ty staré podklady i s korekturami. Teď už je naštěstí na světě i na webu nová, čitelná verze. Takže pokud někdo náhodou vlastníte verzi staženou dřív než v březnu 2008, koukejte si hned stáhnout tu správnou.

DOWNLOAD

Haibanes of Old Home 01

Haibanes of Old Home 02

Haibanes of Old Home 03

Haibanes of Old Home 04

 

 

Napsat komentář